Barış Manço Kimdir | Nereli | Hayatı | Şarkıları | Ölümü

Türk müzik tarihinin unutulmayan isimlerinden Barış Manço, kendi programı gibi 7’den 77’ye herkesin sevdiği, giyim kuşam tarzıyla ve karakteriyle örnek alınan bir kişi olmuştur.

barış manço fransız televizyonu sunucuya söz söyledi

Barış Manço 2 Ocak 1943‘de İstanbul Üsküdar‘da dünyaya gelmiştir. Aslen Siirt Kurtalan’lıdır. Asıl ismi Mehmet Barış Manço‘dur. Barış Manço’nun boyu 1.80’dir. Burcu oğlak’dır. Kendisinden 2 yaş büyük olan abisi Savaş Manço’dan sonra ve 2. dünya savaşı sırasında doğduğu için, savaşın sonlanması ve barış vakti için Barış ismi verilmiştir. Aynı zamanda Türkiye’de Barış ismini alan ilk kişidir. Sanatçı olan bir aileden gelmektedir.

barış manço hal hal gülpembe dağlar dağlar ayı şarkıları

Annesi Rikkat Uyanık Türk Sanat Müziği sanatçısıdır. Annesi aynı zamanda Zeki Müren’in hocalığını yapmıştır. Babasının ismi İsmail Hakkı Manço‘dur. Barış Manço 3 yaşındayken annesi ve babası ayrılmışlar ve babası ile yaşamaya başlamıştır.

barış manço hayatı küçüklüğü çocukluğu askerlik ailesi

İlk müzik faliyetleri Galatasaray Lisesi’nde okurken olmuştur. Burada Harmoniler ve Kafadarlar isminde 2 grup kurdu. İlk resmi konserini de burada vermiştir. Babasının ölümü üzerine liseye Şişli Terakki Lisesi’nde devam edip bitirmiştir. Üniversiteyi Avrupa’da okumak istemiştir. İstanbul’dan salyangoz taşıyan bir kamyona tercümanlık yaparak Lion’a gelmiş, oradan da Paris’e otostopla gitmiştir. Maddi problemlerden dolayı abisinin yanına belçikaya gitti ve Belçika’da Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne başladı. Okul sırasında para sorununu çözmek için buradaki Türk işçilere tercümanlık yaptı. Burada dolu dolu ve eğlenceli bir eğitim yaşayan Barış Manço okulu birincilikle bitirdi.

barış manço öldürüldü mü

Fransa’da önemli sanatçılarla bir araya geldi ve konserler verdi. 1967 tarihinde Türkiye’ye geri döndü. O zamanlar genç olan gitaristler Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile Kaygısızlar grubuna katıldı. Bu grup ile birlikte içinde Kol Düğmeleri şarkısı da olan bir plak çıkardı. Daha sonra Kaygısızlar grubundan ayrıldı. Kemençe sanatçısı Cüneyd Orhon ile birlikte Dağlar Dağlar şarkısını yaptı. Böylelikle farklı enstrümanları rock müzikle harmanlayarak belli kalıplarda kalmadı. Kendi müzik tarzını oluşturdu. Vatani görevini yapmak için askere gitti ve yedek subay olarak yaptı.

barış manço dünya turu programı ile bir çok ülkeyi geziyo

Askerden sonra müzik hayatına devam eder ve bir çok şarkı yapar ve sayısız konserler verir. Barış Manço’nun yüzlerce şarkılarından en popülerleri ise şunlardır: Arkadaşım Eşşek, Alla Beni Pulla Beni, Gülpembe, Dönence, Can Bedenden Çıkmayınca, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Halil İbrahim Sofrası, Dağlar Dağlar, Nane Limon Kabuğu, Kol Düğmeleri, Unutamadım, Burası Muştur, Geçti Dost Kervanı, Anlıyorsun Değil mi, Hal Hal, Ali Yazar Veli Bozar, Kara Sevda, Hapşu, Lampaya Püf De, Nick the Chopper, Gamzedeyim, İşte Hendek İşte Deve, Aynalı Kemer, Gibi Gibi, Bu Gün Bayram, Ölüm Allahın Emri, Ayı, Gesi Bağları, Ben Bilirim, Zalim Sultan, Bal Böceği.

barış manço alkol kullanıyor muydu elindeki ne acaba kostüm ile

Belçika’da Marie Cloud ile evlenir. Yalnız bu evlilik 1 sene sürer. Daha sonra Lale Çağlar ile evlenir. Barış Manço ve Lale Manço çiftinin Doğukan Manço ve Batıkan Manço isminde 2 oğlu oldu. Barış Manço sinema dünyasına da girer ve ‘Baba Bizi Eversene‘ filminde başrol oynar.

barış manço oğlu doğukan manço batıkan manço ve karısı aile fotoğrafı

Müzik dünyasında yüksek başarı yakalayan Barış Manço, televizyonda programlar yapmaya başlar. Adam Olacak Çocuk, İkinci Kahvaltı, Dönence Dünya Turu, Dere Tepe Türkiye, Barış Manço ile 7’den 77’ye programlarını yapar. Dönence Dünya turu programı ile ekvatordan kutuplara tüm dünyayı dolaşır ve programlar yapar. Gittiği ülkelerde Türkiye’yi tanıtır ve oranın programlarına katılır. Bundan dolayı bir devlet nişanı alır ve kültür elçisi olur. 7’den 77’ye programı ile 378 bölüm çeker ve tüm Türkiye’yi ekran başına kilitler.

barış manço özet hayat hikayesi çok kısa

31 Ocak 1999’da İstanbulda kaldığı semt olan Moda’daki evinde kalp krizi geçirir ve hastaneye kaldırılır. Malesef hastanede yaşam mücadelesini kaybeder ve hayata veda eder. 56 yaşında vefat etmiştir.

barış mançonun ölüm yıl dönümü mezarında anıldı
barış manço hal hal şarkısı ve türküsü klip
barış manço romantik klip paris ve belçika ülkelerinde vardı
barış manço dağlar dağlar
barış manço saçlarını kesiyor. saçlarını kestikten sonra
barış manço kısa saçlı
barış manço karizma fotoğrafı ile leopar desenli ceketi
domates biber patlıcan şarkısı ile barış manço ve çocuklar

Bu biyografi ile Barış Manço Şarkıları, Barış Manço kimdir, Barış Manço hayatı, Barış Manço nereli, Barış Manço ölümü, Barış Manço sözleri, Barış Manço kaç yaşında öldü, Barış Manço ne zaman öldü sorgularını cevapladık. Saygıyla ve özlemle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir