Müslüm Gürses Kimdir | Hayatı | Nereli | Biyografi

Milyonların sevgilisi Müslüm Gürses kendine has tarzı, ses tonu, okuduğu makam, alçak gönüllülüğü ile Türk müzik tarihinde kendine yer edinmiştir. Yeri doldurulamayan bir sanatçı haline gelmiştir. Peki Müslüm Gürses kimdir? nerede doğdu? Hayatı ve bilinmeyenleri nelerdir?

Hayatı

müslüm gürses gençliği

Müslüm Gürses yada hayranlarının ona koyduğu isimle Müslüm Baba ‘nın gerçek ismi Müslüm Akbaş‘tır. Şanlıurfa‘nın Halfeti ilçesinde Fıstıközü köyünde kerpiç eski bir evde dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Emine, babasının ismi Mehmet‘tir. Babası çiftçilik yapmaktadır. Zeyno ve Ahmet isminde 2 kardeşi vardır. 3 yaşındayken ekonomik sebeplerden ötürü Şanlıurfa’dan Adana’ya taşınmışlardır. Burada daha küçük yaşlarda çalışmaya başlayan Müslüm, terzi ve kunduracının yanında çıraklık yapmıştır. babasının karşı çıkmasına hatta saçını kesmesine rağmen Adana Çay Bahçesi‘nde yapılan bir müzik yarışmasına katılmış ve birinci olmuştur. Burada keşfedilen Müslüm’ün hayatı birden değişmiş, müzik kariyerine başlamıştır. Hayatına etki eden diğer bir etken ise Babası, annesini ve 2 yaşındaki küçük kardeşini öldürmüştür. Bu olay Müslüm Gürses’i derinden etkilemiştir.

müslüm baba gençliği

Müzik Kariyeri

Babası cinayetten hapise girince erkek kardeşi Ahmet’i de alıp İstanbula gelir. Burada sırasıyla Ömür plak, Sarıkaya Plak, Sarıkaya Plak, Palandöken Plak, Bestefon Plak, Hülya Plak ve Çın Çın Plak şirketleriyle çalışmaya başlamıştır. ve albümler çıkartır. Palandöken firmasında çıkardığı Sevda Yüklü Kervanlar albümü 300.000 satarak rekorlar kırmıştır. Bu sayede ünü anadoluda giderek artmaktadır. Gürses soyadını da burada almıştır.

Annesinin ve kız kardeşinin ölümünden sonra Müslüm Gürses’în hayatındaki dram bitmemiştir. Yanında kalan erkek kardeşi Ahmet Akbaş da askerdeyken firar etmiş ve çıkan çatışmada hayatını kaybetmiştir. Anadoluda çıktığı konser turnesinde büyük bir trafik kazası geçirmiştir. Alın kemiği kırılmış, koku duyusunu tamamen, işitme duyusunu ise yüzde elli kaybetmiştir. Müslüm Baba geçirdiği kazayı şöyle anlatıyor: ”O kazada şoför öldü… Beni de öldü sanmışlar zaten. Sonra alıp hastaneye götürmüşler. Ben ölümü yaşadım aslında. Bana göre yeniden hayata dönmüş olmam, Allah’ın bir lütfudur. Alın kemiğim un ufak olduğu için en küçük bir darbede ölebilir ya da kör kalabilirim. Ameliyatta alnıma beynimi koruyacak plaka gibi birşey taktılar… O korkunç kazadan sonra koku alma duyumu yitirdim. Hiçbir kokuyu alamıyorum ne yazık ki şimdi… Çok kuvvetli parfümler ispirto kokusu veriyor bana… Ayrıca işitme duyumu da yüzde elli yitirdim. Çok ağır işitirim. Neyse, buna da şükür, yaşıyoruz işte…”

müslüm gürses albümleri

Müzik kariyeri için hayati öneme sahip işitme duyusu azalmasına rağmen Müslüm Gürses çalışmalarına devam etmiştir. Arabesk ve Türk Sanat Müziği alanında en bilinen isim olmaya başlamıştır. Şöhreti iyice artan Müslüm Baba’nın kendilerine Müslümcüler dediği farklı bir hayran grubu oluşmuştur. Konserlerinde jiletle kendilerine zarar veren bu kitle çok fazla eleştirilmiştir. Müslüm Gürses de bu gençleri defalarca uyarmasına rağmen olaylar devam etmiştir. Ezilmişlik, dışlanmışlık, garibanlık çeken kesim kendisine Müslüm Baba’yı idol olarak görmüş, şarkılarıyla ızdırabını bastırdıklarını ifade etmişlerdir.

müslüm gürses konser

Albümleri:

müslüm gürses albüm

Müslüm Gürses 1, Müslüm Gürses 2, Öldürdüğün Yetmedi Mi, Müslüm Gürses 3, Müslüm Gürses 4, Gazla Şoför, Bağrıyanık, Umutsuz Hayat, Esrarlı Gözler, Mutlu Ol Yeter, Müzik Ziyafeti, Tanrı İstemezse, Anlatamadım, Dertliler Meyhanesi, Yaranamadım, Güldür Yüzümü, Gitme, Sevda Yolu, Yıkıla Yıkıla, Küskünüm, İlk Aşkım Son Sevgilim, Hayatımı Sen Mahvettin ,Farketmez, Talihsizler, Aldatılanlar, Dertler İnsanı, Vefasız Alem, Maziden Bir Demet, Arabeskin Devleri, Bir Fırtına Kopacak, Bir Kadeh Daha Ver, Mahsun Kul, Meyhaneci, Hüzünlü Günler, Arkadaş Kurbanıyım, Güle Güle Git ,Bir Bilebilsen, Sen Nerdesin Ben Nerdeyim, Yüreğimden Vurdun Beni, Bir de Benden Dinleyin, Her Şey Yalan, Yaşamalısın, Müslümce 92, Ah Gülüm, Dağlarda Kar Olsaydım, Kralların Müzik Şöleni, Senden Vazgeçmem, İnsan – Kahire Resitali, Benim Meselem, Bir Avuç Gözyaşı, Topraktan Bedene, Sultanım, Usta, Nerelerdesin, Arkadaşım, Garipler, Vay Canım, Biz Babadan Böyle Gördük, Zavallım, Müslümce Türküler, Sadece, Yanlış Yaptım, Dünya Yalan, Paramparça, Müslüm Baba ile Yolculuk, Yanarım, İkimizin Yerine, Uyanma Zamanı, Ayrılık Acı Bir Şey, Bakma, Gönül Teknem, Aşk Tesadüfleri Sever, Sandık, Yalan Dünya, Veda – Ervah-ı Ezelde, Baba Şarkılar

müslüm baba konser

Sinema

Müzik kariyerine devam ederken ilk filmi İsyankar 1979 yılında çıkmıştır. Sinema sektöründe de büyük bir başarı sağlamıştır ve adından söz ettirmiştir. Bazı şarkılarının bilinirliğini filmlerine borçludur. Toplam 38 sinema filminde rol almıştır.

Filmleri:

İsyankar, Bağrı Yanık, İtirazım Var, Hasret, Kul Sevdası, Zeytin Gözlüm, Mutlu Ol Yeter, Anlatamadım, Ağlattı Kader, Bir Yıldız Doğuyor, Çare Sende Allah’ım, Garibanlar, Sev Yeter, Güldür Yüzümü, İkizler, Kul Kuldan Beter, Yaranamadım, Beleşçiler, Çığlık, Seher Vakti, Töre, Yıkıla Yıkıla, Kader Rüzgarı, Kısmetin En Güzeli, Küskünüm, Oğlum, Talihsizler, Sevmemeli, Yalnızlık Korkusu, Dertler İnsanı, Dünya Boştur, Bir Akıllı Bir Deli, Muhabbet Kuşları, Ömerçip, Balans ve Manevra, Amerikalılar Karadeniz’de 2, Esrarlı Gözler, Şov Bizinıs.

müslüm gürses hayatı

Çocukluğundan beri bütün filmlerini izlediği Muhterem Nur’a hayrandır. 1982’de Malatya turnesinde karşılaşırlar ve 1985 yılında evlenirler. Aralarında 21 yaş farkı vardır.

Ölümü

Müslüm Gürses’in karaciğerindeki ve böbreklerindeki sorun iyice ağırlaşmaya başladı ve 15 kasım 2012’de by-pass ameliyatı geçirdi ve yoğun bakıma alındı. Memorial hastanesinde 4 ay boyunca tedavisine devam edildi. 3 Mart 2013‘de henüz 60 yaşındayken hayata veda etti. 4 Mart 2013’de Teşvikiye’de kılınan cenaze namazı ile Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi. Ölümü sevenlerine büyük bir hüzün yaşattı. Cenazesine beş bin kişilik büyük bir kalabalık katıldı.

müslüm gürses cenazesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir